Para w Stroju Międzyrzecko-Babimojskim (Lubuskim) – Pracownia Lalek Regionalnych

Pracownia Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni jest znana w Polsce i za granicami kraju od 1991 roku. Nasze lalki wyróżniają się urodą strojów ludowych wykonanych w całości ręcznie, dokładnością i wiernością wzorom etnograficznym. Lalki posiadały atesty KKAiE fundacji CEPELiA przyznawane do 2013. Obecnie atesty nie są przyznawane. Nasze lalki nie są zabawkami.

Aby zamówić, prosimy skorzystać z koszyka i płatności PayU lub Paypal lub pisać i dzwonić do nas: (+48) 14 611 67 71 lub +48 515 250 556 email: biuro@folklor-lalki.pl Do ceny lalek doliczamy koszt przesyłki pocztowej. Nasz nr konta: IBAN PL 55 1020 4984 0000 4802 0004 3877, kod BIC (Swift): BPKOPLPW. Podano ceny dla podmiotów gospodarczych, dlatego dla zakupów poniżej 1000 zł netto doliczana jest marża 15%.

pary 23 cm

Para w Stroju Międzyrzecko-Babimojskim (Lubuskim)

strój kobiecy: najbardziej charakterystycznym elementem stroju kobiecego jest czepek ("kopka"). Na ziemi lubuskiej noszono wiele różnorodnych czepków szytych z płótna, atłasu, koronki lub tiulu - na różne okazje - do pracy i od święta. Przód czepka wykończony koronką ułożoną w "ryszki", z tyłu "ogonek ", czyli ułożona w fale tiulowa wstążka lub koronka. Suknia z bufiastymi rękawami, mocno zwężonymi u nadgarstka jest noszona jako odzienie świąteczne. Jeśli w kolorze zielonym to fartuch różowy, w różnych odcieniach, jeśli bordowa - fartuch zielony lub niebieski, kolory zawsze muszą być skontrastowane. Fartuch ozdobiony dołem przez naszyte koronki, dwa lub trzy rządy. Z tyłu dopinana ozdobna kokarda. Ważnym elementem stroju jest tzw. "kryzik" (ułożona w fałdy koronka w zęby) będący wykończeniem sukni pod szyją.

strój męski: mężczyźni nosili sukmany najczęściej z ciemnogranatowego sukna, z wykładanym kołnierzykiem z klapkami, brzegi przodów obszyte czarną lamówką. Sukmana zapinana jest na osiem czarnych guzików ułożonych w dwa rządy. Charakterystycznym elementem stroju męskiego jest tzw. "fartuszek" inaczej "przodzik" w kolorze czarnym (na zdjęciu) lub czerwonym, ze stójką, ozdobiony kolorowymi naszywkami, czasem koralikami, zakładany na koszulę, służący nie tylko jako ozdoba, ale również jako ocieplenie zastępujące szalik. Na głowie ciemnogranatowa czapka "maciejówka" z czarnym sztywnym daszkiem, na nogach czarne wysokie buty, spodnie wpuszczane w buty. powrót

cena: 119.80 zł
+ 15% dla zamówień detalicznych
+ koszty przesyłki pocztowej