Para w Stroju Cieszyńskim – Pracownia Lalek Regionalnych

Pracownia Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni jest znana w Polsce i za granicami kraju od 1991 roku. Nasze lalki wyróżniają się urodą strojów ludowych wykonanych w całości ręcznie, dokładnością i wiernością wzorom etnograficznym. Lalki posiadały atesty KKAiE fundacji CEPELiA przyznawane do 2013. Obecnie atesty nie są przyznawane. Nasze lalki nie są zabawkami.

Aby zamówić, prosimy skorzystać z koszyka i płatności PayU lub Paypal lub pisać i dzwonić do nas: (+48) 14 611 67 71 lub +48 515 250 556 email: biuro@folklor-lalki.pl Do ceny lalek doliczamy koszt przesyłki pocztowej. Nasz nr konta: IBAN PL 55 1020 4984 0000 4802 0004 3877, kod BIC (Swift): BPKOPLPW. Podano ceny dla podmiotów gospodarczych, dlatego dla zakupów poniżej 800 zł netto doliczana jest marża 15%.

pary 23 cm

Para w Stroju Cieszyńskim

odświętny strój kobiecy: składa się z nakrycia głowy (zawiązywana chustka z koronkowym "naczółkiem"), "kabotka" tj. krótkiej białej bluzki z żabotem pod szyją i ozdobną broszką, sukni wykończonej dołem "galonką" tj. jedwabną wstęgą najczęściej niebieską lub czarną, "żywotka" czyli gorsetu przyszytego do przymarszczonej spódnicy, zapaski, czyli fartuszka z wzorzystej tkaniny i ozdobnej wstążki zawiązanej w pasie. "żywotek" najczęściej z aksamitu lub z sukna bogato zdobiony złotymi nićmi i obszyty "galonem", plecy "żywotka" posiadają charakterystyczny trójkątny "szczytek". Na bluzce widoczny "orpant" (podpierśnik) czyli rodzaj naszyjnika składającego się z czterech srebrnych łańcuszków zwisających półkoliście. Nie okala szyi lecz opada na piersi, umocowany pomiędzy ramiączkami "żywotka". Dopełnieniem stroju jest srebrny pas okalający biodra, na przodzie związany kolorową kokardę.

strój męski: podstawowe elementy cieszyńskiego stroju męskiego to: czarny kapelusz z główką w kształcie ściętego stożka z bardzo szerokim rondem, biała koszula z zawiązaną pod szyją czerwoną chustką, "bruclik", tj. sięgająca do pasa kamizelka w kolorze czarnym lub granatowym zapinana na błyszczące ozdobne guziki, spodnie wpuszczane do wysokich butów. powrót

cena: 111.80 zł
+ 15% dla zamówień detalicznych
+ koszty przesyłki pocztowej