Para w Stroju Wilanowskim
Ubiór wilanowski noszony był w zach. części Mazowsza, na lewym brzegu Wisły (Czerniaków, Ujazdów, Ołtarzew, Powsin, Raszyn, Wilanów, Służew, Zawady). Mieszkańcy dóbr wilanowskich byli zamożni w stosunku do swych sąsiadów, oprócz uprawy roli zajmowali się handlem. Bliskie sąsiedztwo z pałacem w Wilanowie miało silny wpływ na miejscowy ubiór, np. inspiracją do zastosowania czarnego haftu na koszuli kobiecej było kute ogrodzenie pałacu i ogrodów pałacowych, stąd stylizowane kwiaty, liście, rośliny.
strój kobiecy: spódnica suto marszczona w pasie w kolorach zielonym, czerwonym, fioletowym, długa prawie do kostek z naszytą u dołu koronką, biały fartuch, koszula z czarnym haftem, czerwone korale, gorset najczęściej z sukna w kolorze ciemnozielonym, szafirowym, czerwonym, oblamowany atłasową wstążką w kolorze kontrastowym, zapinany na guziczki; na każdym z ramion gorsetu naszyte trzy poziome paski z tej samej wstążki, na głowie chustka przyozdobiona białą koronką nad czołem. Czarne trzewiki do pół łydki.
strój męski: biała koszula z czerwoną wstążką pod szyją, granatowa sukmana z dwurzędowym zapięciem, dwójdzielny czerwony wykładany kołnierz przyozdobiony niebieskim sznureczkiem, błyszczące guziki, czerwony pas, wysokie czarne buty, na głowie czarny kapelusz w kształcie cylindra. powrót
cena: 119.80 zł
+ 15% dla zamówień detalicznych
+ koszty przesyłki pocztowej