Strój Zamojski – Pracownia Lalek Regionalnych

Pracownia Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni jest znana w Polsce i za granicami kraju od 1991 roku. Nasze lalki wyróżniają się urodą strojów ludowych wykonanych w całości ręcznie, dokładnością i wiernością wzorom etnograficznym. Lalki posiadały atesty KKAiE fundacji CEPELiA przyznawane do 2013. Obecnie atesty nie są przyznawane. Nasze lalki nie są zabawkami.

Aby zamówić, prosimy skorzystać z koszyka i płatności PayU lub Paypal lub pisać i dzwonić do nas: (+48) 14 611 67 71 lub +48 515 250 556 email: biuro@folklor-lalki.pl Do ceny lalek doliczamy koszt przesyłki pocztowej. Nasz nr konta: IBAN PL 55 1020 4984 0000 4802 0004 3877, kod BIC (Swift): BPKOPLPW. Podano ceny dla podmiotów gospodarczych, dlatego dla zakupów poniżej 1000 zł netto doliczana jest marża 15%.

pary 23 cm

Strój Zamojski

Strój panny. Biała koszula z prostokątnym kołnierzem ozdobionym czerwono-czarnym prostym haftem krzyżykowym, rękawy wszyte w mankiet również zdobione takim samym haftem. Na koszulę zakładano czarny gorset z aksamitu lub sukna, zdobiony czerwoną i złotą lamówką, u dołu wykończony "kaletkami". Spódnica w lecie z białego płótna, w zimie z grubszej kolorowej/np. bordowej/tkaniny mocno zmarszczonej w pasie. Zapaska/fartuch/ biała ozdobiona czerwono-czarnym haftem krzyżykowym, często drobnym zaszewkami i bawełnianą koronką. Buty czarne, sznurowane, na szyi korale, włosy zaplecione w warkocze, niekiedy z wpiętymi kwiatami.

Strój męski. Biała koszula, pod szyją zawiązana czerwoną wstążeczką, wpuszczana w spodnie białe, płócienne latem, sukienne ciemne zimę, sukmana z brązowego sukna, obszyta czerwono-szafirowym zdobieniem /przody, mankiety, kieszenie/. Na głowie czapka magierka w kształcie okrągłego walca z wrabianym szafirowo-czerwonym wzorkiem. Buty czarne, wysokie. Męski strój zamojski wyszedł z powszechnego użycia z początkiem XX wieku, ale przetrwał w społecznej pamięci dzięki słynnej Orkiestrze Włościańskiej Karola Namysłowskiego i jej licznych występach w tym właśnie stroju. powrót

cena: 119.80 zł
+ 15% dla zamówień detalicznych
+ koszty przesyłki pocztowej