
Strój Orawski
Największy rozkwit stroju na Orawie miał miejsce w II poł. XIX w. ale był również noszony powszechnie jeszcze w okresie międzywojennym. Dopiero po drugiej wojnie światowej nastąpił stopniowy zanik poszczególnych jego elementów. Obecnie obserwuje się powrót do kontynuacji tradycji ludowych, w tym również do stroju z tego regionu.
strój kobiecy: biała koszula z bufiastymi rękawami, długimi lub krótkimi, wykończonymi koronką, gorset (prucnik) często z tkaniny tybetowej, dopasowany do figury, wzdłuż linii talii doszyta suto zmarszczona falbanka, zapinany na białe guziczki, naszycia ozdobne z taśmy ząbkowanej, marszczona spódnica z tej samej co gorset tkaniny w kwiatki, na nogach kierpce. Dziewczęta chodziły z gołą głową, zaplatając włosy w jeden, czasem w dwa warkocze z kokardę, wpinały też bukieciki kwiatów we włosy, mężatki zakładały na głowę czepki. Ozdobą szyi były zawsze korale, prawdziwe lub sztuczne paciorki.
strój męski: Tradycyjnym męskim nakryciem głowy był "kłobuk" czyli kapelusz filcowy o okrągłej główce z niedużym rondem, ozdobiony sznurkową opaską. Pozostałe części stroju to biała koszula, portki z folowanego biało-kremowego sukna, zwężone ku dołowi i rozcięte z boku, przyozdobione specyficzną czarnym sznureczkiem wyszyte parzenicę, kamizelka (prucnik) krótka do pasa, ciemno-granatowa, przy szyi 2 wykładane klapki, jedyną ozdoba kamizelki 2 rządy białych guziczków i po 3 na klapkach. Na nogach kierpce. powrót
cena: 111.80 zł
+ 15% dla zamówień detalicznych
+ koszty przesyłki pocztowej