Strój Orawski – Pracownia Lalek Regionalnych

Pracownia Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni jest znana w Polsce i za granicami kraju od 1991 roku. Nasze lalki wyróżniają się urodą strojów ludowych wykonanych w całości ręcznie, dokładnością i wiernością wzorom etnograficznym. Lalki posiadały atesty KKAiE fundacji CEPELiA przyznawane do 2013. Obecnie atesty nie są przyznawane. Nasze lalki nie są zabawkami.

Aby zamówić, prosimy skorzystać z koszyka i płatności PayU lub Paypal lub pisać i dzwonić do nas: (+48) 14 611 67 71 lub +48 515 250 556 email: biuro@folklor-lalki.pl Do ceny lalek doliczamy koszt przesyłki pocztowej. Nasz nr konta: IBAN PL 55 1020 4984 0000 4802 0004 3877, kod BIC (Swift): BPKOPLPW. Podano ceny dla podmiotów gospodarczych, dlatego dla zakupów poniżej 1000 zł netto doliczana jest marża 15%.

pary 23 cm

Strój Orawski

Największy rozkwit stroju na Orawie miał miejsce w II poł. XIX w. ale był również noszony powszechnie jeszcze w okresie międzywojennym. Dopiero po drugiej wojnie światowej nastąpił stopniowy zanik poszczególnych jego elementów. Obecnie obserwuje się powrót do kontynuacji tradycji ludowych, w tym również do stroju z tego regionu.

strój kobiecy: biała koszula z bufiastymi rękawami, długimi lub krótkimi, wykończonymi koronką, gorset (prucnik) często z tkaniny tybetowej, dopasowany do figury, wzdłuż linii talii doszyta suto zmarszczona falbanka, zapinany na białe guziczki, naszycia ozdobne z taśmy ząbkowanej, marszczona spódnica z tej samej co gorset tkaniny w kwiatki, na nogach kierpce. Dziewczęta chodziły z gołą głową, zaplatając włosy w jeden, czasem w dwa warkocze z kokardę, wpinały też bukieciki kwiatów we włosy, mężatki zakładały na głowę czepki. Ozdobą szyi były zawsze korale, prawdziwe lub sztuczne paciorki.

strój męski: Tradycyjnym męskim nakryciem głowy był "kłobuk" czyli kapelusz filcowy o okrągłej główce z niedużym rondem, ozdobiony sznurkową opaską. Pozostałe części stroju to biała koszula, portki z folowanego biało-kremowego sukna, zwężone ku dołowi i rozcięte z boku, przyozdobione specyficzną czarnym sznureczkiem wyszyte parzenicę, kamizelka (prucnik) krótka do pasa, ciemno-granatowa, przy szyi 2 wykładane klapki, jedyną ozdoba kamizelki 2 rządy białych guziczków i po 3 na klapkach. Na nogach kierpce. powrót

cena: 119.80 zł
+ 15% dla zamówień detalicznych
+ koszty przesyłki pocztowej