Strój Pyrzycki (Pomorze Zachodnie)
Stój ten zaczął zanikać z początkiem XX wieku, jako b. niewygodny, kosztowny, wyróżniający się z otoczenia jako obcy, obecnie jednak podejmuje się udane próby zrekonstruowania tego stroju (Pyrzycki Dom Kultury). Można w nim znaleźć cechy ludowego stroju słowiańskiego.
strój kobiecy: składa się z czerwonej, plisowanej, stosunkowo krótkiej spódnicy z zieloną wstążką naszytą u dołu, haftowanego, białego fartuszka, nieco dłuższego od spódnicy, obowiązkowo noszonej, niezależnie od pory roku, futrzanej mufki, z zatkniętą biała chustką. Na ramionach charakterystyczna czarna chusta bogato ozdobiona haftowanymi przeważnie na czerwono kwiatami, gęsto obok siebie ułożonymi, podobnie jak na fartuchu, wokół szyi biała kryza, na głowie niebieski czepek zawiązany pod szyją na kokardę. Duża kokarda zdobi również czepek z tyłu głowy. Przy rękawach zielone wstążki spływające wzdłuż spódnicy ("stuły"), a na nogach haftowane czerwone pończochy z podwiązkami i płytkie, czarne półbuty.
strój męski: składa się z białej koszuli, spodni (kiedyś zamszowych) w kolorze żółto-miodowym, kamizelki, długiego surduta jasno-granatowego lub czarnego na czerwonej podszewce, z czerwonym, wykładanym kołnierzem i z metalowymi guzikami. Na głowie czarny, filcowy kapelusz z charakterystycznym rondem, ozdobionym czarną koronką i długą czarną wstążką. Był to oczywiście strój odświętny, noszony do kościoła oraz podczas różnych świąt i do ślubu. powrót
cena: 119.80 zł
+ 15% dla zamówień detalicznych
+ koszty przesyłki pocztowej