Strój Mazurski – Pracownia Lalek Regionalnych

Pracownia Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni jest znana w Polsce i za granicami kraju od 1991 roku. Nasze lalki wyróżniają się urodą strojów ludowych wykonanych w całości ręcznie, dokładnością i wiernością wzorom etnograficznym. Lalki posiadały atesty KKAiE fundacji CEPELiA przyznawane do 2013. Obecnie atesty nie są przyznawane. Nasze lalki nie są zabawkami.

Aby zamówić, prosimy skorzystać z koszyka i płatności PayU lub Paypal lub pisać i dzwonić do nas: (+48) 14 611 67 71 lub +48 515 250 556 email: biuro@folklor-lalki.pl Do ceny lalek doliczamy koszt przesyłki pocztowej. Nasz nr konta: IBAN PL 55 1020 4984 0000 4802 0004 3877, kod BIC (Swift): BPKOPLPW. Podano ceny dla podmiotów gospodarczych, dlatego dla zakupów poniżej 1000 zł netto doliczana jest marża 15%.

pary 30 cm

Strój Mazurski

Strój ten niemal zupełnie przestał być noszony po II wojnie światowej, jego fragmenty można oglądać w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, w Szczytnie i w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Wiadomo, że ludność polska mieszała się z osadnikami, którymi byli rdzenni Prusowie. Na Mazurach bardzo dobrze rozwinęło się tkactwo domowe, stąd strój szyto głównie z samodziałów. Jednak już na początku XX wieku tkaniny fabryczne zastąpiły te tkane na krosnach. Przeważały kolory ciemne, często w paski.

strój kobiecy: składa się z czarnego, aksamitnego czepka (mężatka) wiązanego pod szyją na kokardę, przyozdobionego ułożonymi z czarnej wstążeczki kwiatuszkami po obu stronach twarzy, białej koszuli, kaftana przewiązanego paskiem, spódnicy z kilku klinów z tego samego materiału w drobne pasy, dołem przyozdobionej naszyciami z taśmy ząbkowanej lub innej wstążki oraz czarnych butów.

strój męski: strój ten odtworzono jedynie z opisu etnograficznego, gdyż nie zachowały się jego oryginalne części. Składa się z nakrycia głowy - filcowego czarnego kapelusza, białej koszuli, chustki wiązanej pod szyją jak krawat, ciemnej sukmany i w tym samym kolorze spodni, wpuszczonych do wysokich, czarnych butów. Charakterystycznym i nieodzownym elementem stroju męskiego jest zwykle niebieski pas w białe, poziome paski, którym mężczyzna opasywał się w talii, a kolce opadały luźno ku dołowi. powrót

cena: 199.80 zł
+ 15% dla zamówień detalicznych
+ koszty przesyłki pocztowej